سرویس ارزش افزوده یا VAS در پیامک چیست؟


سرویس ارزش افزوده یا VAS ساز و کاری است که طی آن خدماتی به شما ارائه شده و بابت آن از شما هزینه کسر می‌گردد. البته این تعریف به هیچ عنوان تعریف کاملی نیست. ما در ادامه و در این مقاله قصد داریم تا مفهوم سرویس ارزش افزوده، انواع و اشکال آن و همین‌طور، کاربردهای آن را بررسی کنیم. همچنین می‌خواهیم معایب و آسیب‌ها را برشمرده و در کنار آن به بحث فواید و سود این سیستم بپردازیم.

سرویس ارزش افزوده یا VAS چیست؟

Vas کوتاه شده‌ی value added services یا value added service می‌باشد و معادلی که برای آن به کار می‌رود همان معنای تحت اللفظی آن است، یعنی خدمت و یا خدمات ارزش افزوده. همان طور که در مقدمه نیز توضیح دادیم به مجموعه سرویس‌ها و خدماتی که بابت آن از شما پول دریافت می‌شود، سرویس ارزش افزوده می‌گویند. البته این گونه سرویس‌ها، بر روی یک سرویس اصلی سوار شده‌اند و معمولاً از جذابیت و برتری بیشتری نسبت به سرویس‌های اصلی برخوردارند که بستر و زمینه آن دنیای الکترونیک، وب و همین طور مخابرات است.

انواع سرویس ارزش افزوده vas

این سیستم نیز انواع متنوعی دارد. از کتاب‌های صوتی و تصاویر بگیرید تا برنامه های رژیم لاغری و آموزش انواع هنرها و زبان‌ها و غیره. در توضیح یکی مثلاً فرض کنید اپلیکیشنی در زمینه کتاب‌های صوتی دارید و چند داستان صوتی در این اپلیکیشن به صورت رایگان وجود دارد. اما اگر بخواهید باقی داستان‌ها را داشته باشید باید برای آن پول بپردازید و یا این‌طور تصور کنید که هر فصل و یا بخش آن کتاب را که دریافت می‌کنید، هزینه‌ای باید بابت آن بپرازید. مشابه این مورد بسیار وجود دارد.

بنابراین اگر بخواهیم دسته بندی کنیم، به موارد زیر برمی‌خوریم:

اپ‌ها و هرگونه برنامه های کاربردی
بازی‌ها و گیم‌ها
تصاویر، ویدئو کلیپ و فیلم های کوتاه و بلند
موسیقی و کتاب‌های صوتی و انواع و اقسام سخنرانی
پیامک
سرویس ارزش افزوده یا VAS چیست؟

پیامک، مهم‌ترین ابزار vas

اما سیستم ارزش افزوده در پیامک چگونه است؟ زمانی که پیامک برای شما ارسال شود و بابت هر پیامک هزینه ای از شارژ شما کم شود( در مشترکین اعتباری) و یا اگر مشترک دائمی تلفن‌های همراه هستید، هزینه به قبض شما اضافه شود، شما در یک سرویس ارزش افزوده یا VAS قرار گرفته اید.

به طور مثال در یک مسابقه پیامکی که در تلویزیون و یا هر رسانه دیگری که پخش می‌شود، و از شما میخواهد مثلاً با ارسال عدد یک وارد مسابقه شده و با هر سوالی که برای شما پیامک می شود مثلا 500 ریال از اعتبار شارژی شما کم شده یا به قبض موبایل‌تان ارسال شود. که البته این نوع از خدمات VAS جنبه تفریح و سرگرمی دارد.

محتوای ارزش افزوده؛ آموزشی یا سرگرمی؟

هر گونه محتوایی که در این قالب طراحی می شود از دو حال خارج نیست، یا محتوای سرگرمی و تفریحی دارد و یا آموزشی و اطلاع رسانی است. گاهی هم ترکیبی از هر دو. مثلاً اگر بتوانید یک مسابقه علمی طرح کنید که منجر به بالا رفتن اطلاعات علمی کاربر شود، در این دسته جای می‌گیرد.

اگر بخواهید محتوای آموزشی ایجاد کنید، بهتر است محتواهای تولیدی شما، مختصر و در عین حال مفید باشد. به طور مثال، اگر می‌خواهید از این سیستم برای مخاطبین، پیامک هایی با محتوای آموزش زبان انگلیسی قرار دهید، متن‌تان را، با آموزش نکات گرامری مختصر و آموزش لغت در هر روز به تعداد کم( به نظر روزانه یک پیامک برای گرامر و یک پیامک برای لغت کافی است) شروع کنید.

در ضمن فراموش نکنید که در هر متن حتماً کلمه انصراف و لغو را قرار دهید تا مخاطب این امکان را داشته باشد که هر زمان که اراده کرد، قادر به غیرفعال کردن پیامک‌های ارزش افزوده باشد. البته شاید در وهله اول نگران کننده باشد که کاربر بخواهد انصراف داده و vas را غیرفعال کند. اما ما راهی را به شما می‌گوییم تا دیگر نگران این مورد نباشید. اما پیش از آن باید بدانید که معایب یک خدمت ارزش افزوده چیست و چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

معایب سیستم ارزش افزوده برای مخاطبین

-سلام. کارشناسِ پشتیبانیِ اطلس ‌پیامک هستم، بفرمائید.

-الو؛ سلام خانوم. خسته نباشید. تو رو خدا راهنمائی کنید منو چکار کنم که دیگه این اس ام اس ها برام نیاد.

_ چه اس‌ام اس هایی خانوم؟ پیامک‌های تبلیغاتی منظورتونه؟

_ چه می دونم خانوم چه مزخرفیه اسمش؟! ولی با هر اس‌ام‌اسی که برام می فرستن، از شارژم کم می‌شه. عاصی شدم از دست این پیامک‌ها. روزی صد تا sms برام می‌فرستن. هر چی شارژ می‌کنم، تموم می‌شه. می‌خواستم سیمکارتمو بسوزونم ..ولی گفتم قبلش یه راهنمائی از شما بگیرم.. شاید بتونید کمکم کنید.

_ متاسفانه کاری از دست من بر نمی یاد. اما مطمئنم اگر با پشتیبانی اپراتور سیم‌کارت‌تون تماس بگیرید، حتما راهنمائی‌تون می‌کنن.

همان‌طور که در مثال بالا شاهد بودید، بسیاری از افرادی که وارد این سیستم شده‌اند، عاجزانه به دنبال خروج و خلاص شدن از آن هستند. این درحالی است که بیشتر افراد نمی‌دانند که دارند وارد چه سیستمی میشوند. متاسفانه اکثر کسانی که ارائه دهنده این سرویس هستند، به نحوی مخاطبین شان را به دام می‌اندازند و اصلاً به آنها توضیح نمی‌دهند که این سیستم به چه صورت کار خواهد کرد و چه هزینه ای از آنها دریافت می‌شود. اکثر آنان از آن پاسخی که باید در جواب ارسال کنند، آگاه نیستند و نمی‌دانند که چه بلایی قرار است بر سرشان بیاید. البته تقصیری هم ندارند. زیرا کسی به این مسئله آگاهشان نکرده و توضیحی به آنها نداده است. پیامدی که این کار دارد این است که تصور عموم مردم و تمام مخاطبین تلفن‌های همراه بدبینانه و مشکوک می شود و هر گونه درخواست پاسخ و ارسال به خط‌های ارسال انبوه، توسط آنان نادیده گرفته می‌شود فقط به این خاطر که می‌ترسند که مبادا در دام یکی از ارئه دهندگان خدمات وس قرار بگیرند.

این در حالی است که از بین بردن این اکوسیستم به وسیله افراد سودجو و کوته نظر که تنها به دنبال سود کوتاه مدت خود هستند، نه تنها به ضرر خود ارائه دهندگان این سرویس است، بلکه مخاطبین را نیز از تجربه آن محروم می‌کند. تصور کنید فردی به شدت به فال حافظ اعتقاد دارد. به حدی که حاضر است حتی برای ارسال دوبیت از حافظ به همراه یک خط تفسیر آن به صورت روزانه، هر هزینه ای را بپردازد. این فضای مثبت و جذاب که به اصطلاح دوسر بُرد محسوب می‌شود با تبدیل شدن به ارسال روزی 20 عدد فال حافظ، حتی اعتقاد افراد را به حافظ، خدشه‌دار کرده و تن آن رندِ شادروان را نیز در گور می لرزاند!!

اما اگر افراد به دنبال سود کوتاه مدت خود نباشند و بگذارید خیلی راحت بگویم، چنانچه حریصانه طمع نورزند، همه از این سیستم نفع خواهند برد. تصور کنید خانمی که در هفته پنجم بارداری است و به دنبال اطلاعات مربوط به دوران بارداری است و خیلی علاقه‌مند است که اطلاعات مفیدی درباره تغذیه، ورزش و حرکات اصلاحی و مقدار خواب کافی و به طور کلی کیفیت زندگی خود در این دوران بداند. این سیستم بسیار می‌تواند برایش مفید و قابل توجه باشد. حتی در پایان این مورد را به بقیه دوستان و همکارنش توصیه می‌کند. اما اگر ارائه دهنده سرویس ارزش افزوده پیام کوتاه، بخواهد تنها با ارسال پیامک های بیشمار به این شخص اصطلاحاً جیب او را خالی کرده و به حساب خود سرازیر کند. این کار به شدت به این سیستم صدمه زده و نه تنها فرد را دلزده می کند بلکه باعث می‌شود دیگر کسی جرئت نکند وارد این سیستم شود.

البته نباید خیلی نگران بود زیرا می توان با اندکی تلاش اعتماد مخاطبین را برگرداند و مجددا با آنها ارتباط موثر و فعال ایجاد کرد. پس شما برای اینکه مخاطب خود را حفظ کنید و ساده از دست ندهید، به تولید محتواهای جالب و جذاب روی بیاورید.

مزایای vas به عنوان یک کسب و کار

امروزه ارسال پیام کوتاه به صورت انبوه از طریق سامانه‌های پیامکی، یکی از روش‌های پرطرفدار و جذاب بازاریابی و تبلیغات است. این روش در عین کم هزینه و کم دردسر بودن، بسیار مفید و پر بازخورد محسوب می‌شود. اکثر کسب‌وکارها در هر رشته و صنفی که قرار دارند با استفاده از این روش، بسیار سریع و آسان با مشتری و مخاطب خود ارتباط گرفته و نیاز آنها را برطرف می کنند و از طرفی محصولات و خدمات جدید خود را نیز معرفی می‌کنند. همه ما کاربران تلفن همراه، چه مشترک ایرانسل باشیم چه همراه اول و چه رایتل، با این نوع تبلیغات آشنایی داریم.

برای استفاده از این روش، کافی است تا با یکی از سامانه‌های ارسال انبوه تماس بگیرید. اما گاهی پیش می‌آید که شخص نمی‌خواهد برای کسب و کاری تبلیغات پیامکی انجام دهد. بلکه می‌خواهد از خود پیامک به عنوان کسب‌ و کار و روشی برای پول درآوردن، استفاده کند. اینجاست که خدمات ارزش افزوده به کمک شخص می‌آید تا آرزوی او را به راحتی محقق کند.

چنانچه اشخاصی که علاقه به کار کردن در این حوزه داشته باشند، می‌توانند با تولید محتواهای خلاقانه و سرگرم کننده و در عین حال مفید، به سمت جذب هر چه بیشتر مخاطبین خود بروند و امروزه تولید این محتواها خیلی کار سختی نیست و کافی است سری در سایت ها و شبکه های اجتماعی بچرخانید تا بتوانید از خلاقیت دیگران نیز الهام بگیرید. اما سختی کار آنجاست که شخص چون بابت هر محتوایی که شما تولید می کنید باید هزینه بپردازد، بنابراین باید در هر مرحله و هر روز چیز جدید و جذاب و حتماً مفیدی برای او داشته باشید و گرنه به سرعت از سیستم شما خارج می شود.

اگر بتوانید یک سیستم موثر در این راه ایجاد کنید که مخاطبین به شما اعتماد کرده و بخواهند از سیستم شما استفاده کنند، مطمئن باشید می‌توانید از سود سرشار این روش بهره‌مند شوید.

روش هایی که می توانید خدمات ارائه دهید به شرح زیر است:

فال حافظ: می‌توانید با ارسال دو بیت از اشعار حافظ به همراه تفسیر به صورت روزانه و ارسال به مخاطب از این روش استفاده کنید
حوزه سلامت: ارسال پیامک های اطلاع رسانی در حوزه سلامت و پزشکی
حوزه آموزش: می توانید با ارسال پیامک به صورت آموزش زبان انگلیسی می‌توانید مخاطبین بسیاری را جذب کنید.
با استفاده از روش‌های بالا می‌توانید در حوزه سیستم ارزش افزوده به درستی فعالیت کرده و هم خودتان و هم مخاطبینتان را از بهره‌مندی های این سیستم برخوردار کنید.

مجله

اطلس پیامکAuthor posts

اطلس پیامک سامانه ای قدرتمند برای ارسال ، دریافت و مدیریت تبلیغات از طریق پیام کوتاه می باشد ، سامانه پیامک تبلیغاتی به شما این امکان را می دهد که از طریق بستر اینترنت بدون نیاز به هیچ دستگاه جانبی و از طریق خطوط مجازی با روش های گوناگون پیامک ارسال نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *