همۀ راه‌های کم کردن حجم عکس


دیروز که داشتم برای پرکردن فرمی عکس خودم را آپلود می‌کردم، با خطای بالابودن حجم عکس مواجه شدم. در این‌جور مواقع معمولاً مجبور هستیم تا حجم عکس‌ باکیفیت‌مان را که هر پیکسلش با آدم حرف می‌زند؛ پایین بیاوریم. این تغییر، بدجوری روی کیفیت عکس اثر می‌گذارد، طوری‌که در بعضی مواقع، افت کیفیت تصویر کاملاً توی ذوق می‌زند.

به‌طور کلی روش‌های زیادی برای کاهش حجم تصویر وجود دارد، اما فقط بعضی از آن‌ها هستند که اثر محسوسی را روی عکس باقی نمی‌گذارند. در ادامه می‌خواهیم تمام روش‌های کم کردن حجم عکس بدون افت کیفیت را در کنار هم بررسی کنیم.
قبل از هرچیز فرمت عکس را چک کنید!

عکس‌های ما در فضای دیجیتال به‌طور کلی در سه فرمت Png ،(JPEG) JPG و Gif خلاصه می‌شوند. کیفیت و به دنبال آن، حجم تصویر در هر کدام از این فرمت‌ها باهم فرق دارند؛ مثلاً:

فرمت Joint Photographic Experts Group) JPEG) کاملاً فشرده‌سازی شده تا اطلاعات بالایی را در حجم کمی ارائه بدهد. این فرمت به دلیل لودشدن سریع، برای تصاویر وب‌ هم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما برای لوگو یا تصاویر خطی مناسب نیست. JPG در بین فرمت‌های عکس، پایین‌ترین حجم را دارد.

فرمت Portable Network Graphics) PNG) بالاترین کیفیت را دارد. این فرمت طیف رنگی بالایی را هم پوشش می‌دهد اما به‌خوبی JPG نیست؛ چون به نسبت حجم بالاتری دارد؛ اما برای تصاویری که شامل نوشته‌ای هستند، مناسب‌تر است و از شطرنجی شدن نوشته‌ها جلوگیری می‌کند.

فرمت Graphic Interchange Format) GIF) هم مثل JPG فشرده‌سازی شده اما نه به آن خوبی! این فرمت محدودۀ رنگی کمی را پوشش می‌دهد و بیشتر مناسب تصاویر متحرک است؛ اما تصاویر ثابت هم می‌توانند این فرمت را داشته باشند.

حالا که با این سه نوع فرمت آشنا شدید، عکس مورد نظر خودتان را چک کنید و در صورت لزوم فرمتش را به JPEG تغییر بدهید تا از حجمش کم شود.

چطور فرمت عکس را عوض کنم؟

اگر روی عکس کلیک راست کنید، در قسمت properties >> general می‌توانید نوع فرمت را ببینید؛ البته یک راه خیلی راحت‌تر این است که نشان‌گر موس را روی عکس نگه دارید تا اطلاعاتش به‌طور کامل نمایان شود.

برای تغییر فرمت هم می‌توانید عکس را با برنامه paint باز کنید و از منوی File >> Save as مطابق شکل زیر فرمت عکس‌تان را به JPEG تغییر بدهید.تغییر فرمت عکس
و اما اصل مطلب!

همانطور که گفتم برای کاهش حجم تصاویر، راه‌های مختلفی پیش روی شماست که می‌توانند خروجی‌های متفاوتی هم (از نظر کیفیت عکس) به شما تحویل بدهند. بیایید نگاهی به همۀ این راه‌ها بیندازیم.

راه اول: کم کردن حجم عکس با Paint

ساده‌ترین راه این است که به سراغ Paint برویم. با استفاده از قسمت Resize که در تصویر زیر می‌بینید، می‌توانید حجم عکس انتخابی‌تان را کم کنید. Resize با کم‌کردن پیکسل (گزینۀ Pixels) و ابعاد تصویر (گزینۀ Percentages) حجم آن را هم پایین می‌آورد. البته حواستان باشد که حتماً تیک Maintain aspect ratio را بزنید تا سایز عکس شما در طول و عرض به یک نسبت تغییر کند و کیفیت ظاهری‌اش افتی نداشته باشد.کم کردن حجم عکس با پینت

راه دوم: کم کردن حجم عکس با فتوشاپ

اول از همه، عکس مورد نظرتان را در نرم‌افزار فتوشاپ باز کنید. از مسیر File>> Export مطابق شکل زیر گزینۀ Save for web را کلیک کنید.کم کردن حجم عکس با فتوشاپ

بعد از کلیک کردن پنجره‌ای به شکل زیر، باز می‌شود. خب حالا می‌خواهیم یک عکس پرحجم و با کیفیت بالا را بدون افت کیفیت، با حجمی خیلی کمتر ذخیره کنیم. البته اینکه می‌گویم بدون افت کیفیت، خیلی هم درست نیست! چراکه به هر حال این کاهش حجم عکس، روی کیفیتش تاثیر می‌گذارد، اما آن‌قدری نیست که با چشم قابل تشخیص باشد. همین‌طور که می‌بینید در سمت راست، گزینه‌هایی قرار داده شده که به وسیلۀ آن‌ها می‌توانیم حجم عکس را کم کنیم. در ادامه راجع‌به هر کدام از این گزینه‌ها توضیح می‌دهم.کاهش حجم تصویر با فتوشاپ
گزینۀشمارۀ 1: Preset

این گزینه فرمت انتخابی شما را نشان می‌دهد. آن را روی JPEG low تنظیم کنید تا عکس‌تان حجم پایینی داشته باشد. البته حالت‌های دیگری هم وجود دارند که بسته به نیازتان می‌توانید آن‌ها را هم انتخاب کنید.
گزینۀ شمارۀ 2: Quality

گزینۀ Quality یا کیفیت، نقش پررنگی را در پایین آوردن حجم عکس ایفا می‌کند. از آنجایی‌که پیش‌نمایش تصویر، شما را در جریان همه‌چیز قرار می‌دهد، می‌توانید با در نظر گرفتن آن، مقدار این گزینه را تا جایی تغییر بدهید که عکس کیفیت خودش را از دست ندهد. میزان حجم عکس را بعد از تغییرات، می‌توانید از کادر شماره 7 که در عکس علامت زدم ببینید.
گزینۀ شمارۀ 3: Optimized

این گزینه را حتماَ فعال کنید تا فتوشاپ بهترین حالت تصویر را برای شما در نظر بگیرد.
گزینۀ شمارۀ 4: Blur

حالت Blur تصویر شما را تار می‌کند، اما با استفاده درست از آن می‌توانید حجم تصویر را تا حدی کم کنید.
گزینۀ شمارۀ 5: Convert To sRGB

با فعال‌کردن این قسمت، فرمت رنگ‌های مورد استفاده در تصویر انتخابی شما به RGB تغییر پیدا می‌کند. این فرمت به خودی خود حجم عکس را بالا می‌برد، پس اگر اصراری ندارید، آن را فعال نکنید.
گزینۀ شمارۀ 6: Image Size

در این قسمت هم می‌توانید سایز عکس را در عرض یا ارتفاع، به دلخواه تغییر بدهید تا حجم عکس کم شود.

بعد از اینکه حجم عکس را به مقدار دلخواه‌تان رساندید، در نهایت گزینۀ Save را بزنید و عکس را ذخیره کنید.

راه سوم: کم کردن حجم عکس با سایت

یک سری از سایت‌ها وجود دارند که خیلی راحت می‌توانید به آن‌ها عکس بدهید و عکس تحویل بگیرید! البته با حجم کمتر. 3تا از بهترین سایت‌های کاهش حجم تصویر را در ادامه به شما معرفی می‌کنم.
سایت reduceimages

بعد از وارد شدن به این سایت، می‌توانید با گزینۀ select image که در عکس زیر ملاحظه می‌کنید؛ تصویرتان را انتخاب کنید و در نهایت با دستکاری گزینه‌های Size، Quality و Final format عکسی با حجم کمتر را دانلود کنید.کم کردن حجم عکس با سایت
سایت img2go

در این سایت، اول از طریق گزینۀ Choose File عکس مورد نظرتان را آپلود کنید. بعد با تغییر قسمت‌های Format، Compress و Quality سایز تصویر را کم کنید. در آخر گزینۀ start را بزنید و عکس‌تان را دانلود کنید.کاهش حجم تصویر آنلاین
سایت compressimage.toolur

وارد سایت شوید و از گزینۀ Upload images عکس را انتخاب کنید. حالا می‌توانید با تغییر قسمت‌های Image quality، Compression type و Resize to حجم عکس را پایین بیاورید و در آخر هم با زدن Compress Images عکس را دانلود کنید.کم کردن حجم عکس آنلاین
راه چهارم: کم کردن حجم عکس با نرم افزار

تمام راه‌هایی که تا اینجا برای کاهش حجم تصاویر بررسی کردیم، وابسته به کامپیوتر بود. از آنجایی‌که ما معمولاً عکس‌هایمان را در موبایلمان ذخیره می‌کنیم و از طریق همین تلفن همراه، آن‌ها را به اشتراک می‌گذاریم؛ پس بهتر است چندتا نرم افزار کاهش حجم عکس هم به شما معرفی کنم.
نرم‌افزار Image Size

با این اپلیکیشن خیلی راحت می‌توانید در گوشی موبایلتان، عکسی را که می‌خواهید، تغییر سایز بدهید و فرمت خروجی‌اش را هم خودتان انتخاب کنید. با Image Size App به‌سادگی عکس‌های کم‌حجم‌تری را در تلفن همراه‌تان ذخیره کنید تا ظرفیت اندکی از موبایل‌تان‌ را اشغال کند.
نرم‌افزار Photo Compress 2.0

این نرم‌افزار برای فشرده‌سازی فایل‌های حجیم عکس، جواب می‌دهد. با تغییر سایز یا ویژگی‌هایی از این قبیل، می‌توانید در گوشی موبایل‌تان حجم عکس‌ها را پایین بیاورید و از آن‌ها برای آپلود در ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.
نرم‌افزار Photo Compress & Resize

با این نرم‌افزار شما خیلی سریع می‌توانید سایز عکس مورد نظرتان را کم کنید. با تعادلی که این اپلیکیشن در میزان سایز عکس و کیفیت خروجی ایجاد می‌کند، محال است که متوجه هیچ‌گونه افت کیفیتی در تصویر شوید. این اپلیکیشن قابلیت‌های دیگری هم مثل crop ،rotate و … دارد که می‌توانید در صورت لزوم برای ادیت عکس به کار بگیرید.

مجله

اطلس پیامکAuthor posts

اطلس پیامک سامانه ای قدرتمند برای ارسال ، دریافت و مدیریت تبلیغات از طریق پیام کوتاه می باشد ، سامانه پیامک تبلیغاتی به شما این امکان را می دهد که از طریق بستر اینترنت بدون نیاز به هیچ دستگاه جانبی و از طریق خطوط مجازی با روش های گوناگون پیامک ارسال نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *